آموزش احکام بازار قبل از دریافت پروانه کسب الزامی شد

آموزش احکام بازار قبل از دریافت پروانه کسب الزامی شد

ارسال شده در مورخه: دوشنبه، ۴ خرداد ماه، ۱۳۹۴

رئیس اتاق اصناف ایران در مراسم رونمایی از کتاب “درسنامه احکام بازار ” که با حضور سرهنگ محمدابراهیم کریمی رئیس سازمان بسیج اصناف کشور گفت: مقام معظم رهبری در نامگذاری سال گذشته تاکید ویژه‌ای بر دو مقوله اقتصاد و فرهنگ داشتند که در این زمینه اتاق اصناف ایران تلاش کرد در بخش فرهنگی گام‌های مثبتی بردارد.به گزارش خبرنگار اصناف ایران، علی فاضلی افزود: دشمن اکنون دو مقوله اقتصاد و فرهنگ کشور را نشانه گرفته که دلیل آن شکست در دیگر حوزه‌هاست. به لطف خدا در همه این زمینه‌ها ایران و مردم همیشه در صحنه حاضر موفق و پیروز بوده‌اند.

وی با بیان اینکه در بخش اقتصاد کشور آن طورکه مد نظر رهبری بوده است عمل نکرده‌ایم، تصریح کرد: در سال‌های اخیر حمایت از تولید ملی کشور مغفول مانده و این مساله بسیار مهمی است که باید در دستور کار قرار بگیرد.

فاضلی اظهار کرد: اصناف با داشتن ۲۴ میلیون نفر جمعیت صنفی و ۳ میلیون واحد صنفی و ۷ میلیون شاغل در این بخش قطعأ جزء عناصر تاثیر گذار بر فرهنگ و اقتصاد کشور هستند که در قالب بنگاه‌های اقتصادی کوچک فعالیت گستردهای را دارند.

وی افزود:اصناف سرمایه اجتماعی عظیمی هستند که به واسطه ارتباط مستقیم و بدون واسطه با مردم و همچنین آشنایی تجربی با مشکلات و معضلات جامعه، به همان اندازه که در اقتصاد خرد اثرگذارند توانایی ارتقاء ابعاد فرهنگی و اجتماعی جامعه را نیز دارند؛ همانطور که در بزرگترین تحولات اجتماعی قرن اخیر، از جنبش مشروطه تا امروز جزء اصلی‌ترین بازیگران صحنه فرهنگی بودند.

رییس اتاق اصناف ایران تصریح کرد: توجه به مسایل و موضوعات فرهنگی اصناف با توجه به اهمیت فرهنگ و مغفول ماندن آن و همچنین نامگذاری سال گذشته به نام سال «اقتصاد و فرهنگ؛ با عزم ملی و مدیریت جهادی»، در کنار تأکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب درباره توجه به فرهنگ، اتاق اصناف ایران را بر آن داشت تا معاونت جدیدی را به نام معاونت فرهنگی و اجتماعی تأسیس کند.

وی افزود: رویکرد جدید اتاق اصناف ایران درعرصه فرهنگی اجتماعی با هدف گذاری‌های مشخص و برنامه‌های مدون همراه است که امید می‌رود در آینده نه چندان دور شاهد آثار و برکات آن باشیم.

 

فاضلی تصریح کرد: مهمترین اقدامات فرهنگی و اجتماعی در دوره جدید اتاق اصناف ایران ابتدا پیگیری برای ثبت و راه اندازی بنیاد فرهنگی اصناف با کارکردهای مشخص از جمله راه اندازی موزه اصناف در جهت ثبت هویت اصناف در طول تاریخ و مرجعی برای تحقیق و پژوهش درباره تطورات و تحولات تاریخی در این حوزه،تأسیس خانه فرهنگ به عنوان مرجع رسمی تحقیقاتی، مطالعاتی و پژوهشی، تاریخی فرهنگ و تمدن کشور در حوزه پیشینه کسب و کار و نیز اشاعه فرهنگ قرآنی و ارزش‌های اسلامی و زمينه‌سازي جهت تحقق فرهنگ اسلامی کسب و کاربوده است

وی ادامه داد: راه اندازی دبیرخانه و کارگروه مد و لباس در اصناف به منظور ارتقای کیفیت محصولات داخلی و ایجاد رقابت با واردات پوشاک خارجی، راه اندازی شرکت دانش بنیان برند سازی و کارگروه های مختلف طراحی و تولید به منظور ارتقای کیفیت فعالیت ها در اصناف تولیدی، تاسیس اتحادیه های فرهنگی و هنری و کالاهای صنایع دستی به منظور تجمیع سرمایه های صنفی فرهنگی و هنری و حمایت از حقوق تولیدکنندگان صنایع دستی و فعالیتهای فرهنگی، تدوین دانشنامه اصناف به منظور انتشار دایره المعارف اصناف به عنوان پژوهشی تاریخی– فرهنگی در عرصه تجارت و کسب و کار و تشکیل مؤسسه خیریه نور اصناف با هدف ساماندهی انجمن‌های خیریه اصناف با رویکرد تشکل‌های صنفی و اقدامات عام المنفعه فرهنگی و اجتماعی از دیگر اولویت های اتاق اصناف ایران است.

فاضلی گفت: انتشار چند کتاب‌ در حوزه اصناف با هدف ایجاد فرهنگ مکتوب از دیگر اقدامات صورت گرفته اتاق اصناف ایران در حوزه فرهنگی است که اصناف و جنبش مشروطه، اصناف و دفاع مقدس، اصناف و انقلاب اسلامی، اصناف، بازار و دولت انقلابی ازجمله این کتابها هستند .

وی افزود: در عرصه فعالیت‌های اجتماعی اتاق اصناف ایران برگزاری همایش‌های موضوعی و مرتبط با اصناف را در دستور کار دارد که در سال گذشته سه همایش بزرگ “روز ملی اصناف”، “روز ملی مشروطه” و “اصناف و دفاع مقدس” در اتاق اصناف ایران برگزار شد.

فاضلی تصریح کرد: اتاق صناف ایران در راستای توسعه فعالیت‌های اقتصادی خود اجرای طرح کسب و کار مجازی را در دستور کار خود قرار داده است که از این طرح در قالب طرح باران ( بازار الکترونیک رسمی اصناف ایران ) در روز ملی اصناف رونمایی خواهد شد .

منبع خبر: سایت اتاق اصناف ایران – اتاق اصناف مشهد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *